Hrabro do ispadanja

0

Revanš susret 1/8 finala Lige Šampiona između Real Madrida i Šalkea doneo je pregršt uzbuđenja i triler završnicu. Nakon prvog duela dva tima sve je slutilo na formalnost. Potpuno neočekivano meč na Santijago Bernabeu izrastao je u ‘klasik’ najprestižnijeg takmičenja. Šalke je slavio pobedu rezultatom 4-3 i tako došao do jednog od najvećih trijumfa u svojoj istoriji. Ipak, branilac titule plasirao se u narednu fazu zahvaljujući pobedi od 2-0 u Gelzenkirhenu. Ikona Reala Iker Kasiljas najzaslužniji je što protekla noć u Madridu nije donela buru nezapamćenih razmera u redovima kraljevskog kluba.

Nemački predstavnik stigao je u prestonicu Španije ‘spuštenog garda’ i napao je svog protivnika od samog starta. Roberto Di Mateo odlično je pročitao igru Reala i sjajno odradio zadatak u pripremi svoga tima. Visok presing na polovini domaće ekipe stvorio je nekoliko poluprilika za momke u plavim dresovima. Za ofanzivnu igru gosti su nagrađeni vođstvom u 20.minutu. Kristijan Fuks dobro je reagovao na dodavanje Barnete. Uputio je rezantan šut levom nogom koji Kasiljas nije uspeo da zaustavi. Kristijano Ronaldo ubrzo je izjednačio odličnim udarcem glavom posle kornera. Da je raspoložen za igru Klas Jan Huntelar pokazao je kada je uzdrmao prečku neverovatnim fudbalskim potezom, polu-volejem sa ivice kaznenog prostora. Ubrzo nakon toga Holanđanin je po drugi put doveo svoj tim do prednosti, spretno reagujući na odbitak posle nekoliko pokušaja njegovih saigrača. Kasiljas je možda mogao bolje da interveniše, ali zbog onoga što sledi u nastavku biće mu oprošteno. Zvanično najbolji fudbaler na svetu na kraju je sprečio Šalke da na odmor ode u sjajnoj poziciji. Ronaldo je postigao svoj drugi gol glavom u poslednjim trenucima prvog poluvremena posle centaršuta Koentraa. Portugalac je stigao do cifre od 75 golova u LŠ, čime se poravnao sa svojim večitim rivalom Leom Mesijem na večnoj listi strelaca.

Početkom drugog dela igre Karim Benzema potpuno je preokrenuo rezultat solo akcijom. Francuz je na majstorski način iskoristio smušenost odbrane gostiju i smestio loptu u mrežu. Tada se činilo da je Real potpuno prelomio ovaj dvomeč i da će utakmica krenuti povoljnim tokom po evropskog šampiona. Međutim, Nemci se nisu predavali u skladu sa svojim mentalitetom. Borili su se za svaku loptu i vrlo brzo dobili su satisfakciju za trud. Mladi reprezentativac Elfa, poreklom is Senegala, Liroj Sane, sjajnim udarcem otvorenim stopalom sa ivice šesnaesterca vratio je svoj tim u igru. Na semaforu je pisalo 3-3 i usledila su nova uzbuđenja.

Šalke je napadao, dok su ‘Los Blankosi’ pokušavali da ugroze golmana Velenrojtera preko brzih kontranapada. Nizale su se akcije na obe strane, ali nije dolazilo do promene rezultata. Kedira i Isko nisu uspeli da reše susret i skinu teret sa leđa svojih saigrača iz izglednih situacija. Kada je delovalo da će Real utakmicu ipak sigurno privesti kraju usledilo je šokantnih 10 minuta gostiju. Igrao se 85.minut kada je Huntelar uveo meč u triler završnicu. Odbrana Reala katastrofalno je reagovala dozvolivši svom bivšem centarforu loptu u prostor. Huntelar je šutirao manirom rasnog napadača i udarac u prečku samo je ulepšao ionako fantastičan pogodak.

huntelar

Usledilo je nekoliko minuta u kojima se ledila krv u žilama svakom navijaču Reala. Nemci su krenuli na sve ili ništa, ali se ipak isprečio Iker Kasiljas. Reprezentativac Španije prvo je nekako zaustavio udarac Sanea iz daljine a potom i volej kapitena Havedesa i tako spasao svoj tim potpunog debakla. Na kraju je na svom kontu imao 6 uspešnih intervencija.

Apsolutna senzacija ovoga puta je izostala, ali se ponovila situacija iz nekoliko prethodnih mečeva. Real Madrid od početka 2015. godine nimalo ne liči na tim koji je vladao terenima Evrope i Španije. Barselona ih je pretekla u La Ligi i u boljem ambijentu dočekuje međusobni susret 22.marta. Ovakvim pristupom i načinom igre u defanzivi Real nema šta da traži u tom meču, kao i u nastavku Lige Šampiona. Ostaje da se vidi da li će, svakako veliki trener, Karlo Anćeloti uspeti da mobiliše ekipu i pronađe formulu, pomoću koje bi njegovi momci vratili pobednički ritam i spasili sezonu. Narednih nekoliko utakmica pokazaće u kom smeru ‘plovi njihov brod’ i da li je realno očekivati neki trofej. Uprava i navijači španskog giganta sigurno se neće zadovoljiti ‘samo’ titulom prvaka sveta u konkurenciji klubova.

Šta reći za Šalke? Ostaće zapisano da su pobedili veliki Real u gostima i da su postigli četiri pogotka. Za još više bilo im je potrebno mnogo sreće, možda i hrabrije igre u prvom susretu. Četa Roberta Di Matea može se ponosno okrenuti obavezama u Bundesligi, gde nastavljaju borbu za novi plasman u Ligu Šampiona. Igrom u prestonici Španije pokazali su da pripadaju samom ‘kremu’ evropskog fudbala.