Arsenal deklasirao Liverpul

0

Veliki derbi Premijer Lige između Arsenala i Liverpula na ‘Emiratima’ dodatno je razjasnio situaciju oko raspodele pozicija na kraju šampionata. ‘Tobdžije’ su, ‘Blickrigom’ na kraju prvog poluvremena, ‘razbile’ goste iz Liverpula, učvrstile se u gornjem delu tabele i udaljile ‘Crvene’ od mesta koje vodi u Ligu Šampiona.

Utakmica u Londonu počela je bojkotom pojedinih navijačkih grupa koje podržavaju Arsenal zbog previsokih cena karata.

Menadžer ‘Tobdžija’ Arsen Venger na teren je izveo očekivani sastav u sistemu 4-1-4-1. Kokelan je bio jedini defanzivni vezni, Ramzi i Kazorla centralno, dok su isturenom Žiruu pomagali Ezil i Aleksis Sančez.

Liverpul je meč započeo sa zatvorenijim veznim redom koji su činili Henderson, Leiva i Alen. Bokove su pokrivali kapiten Henderson desno i Moreno levo u formaciji 3-4-3. U napadu su delovala tri igrača sa izuzetnim brzinskim karakteristikama: Sterling, Kutinjo i Marković. Reprezentativac naše zemlje konačno je zaigrao na svojoj prirodnoj poziciji, ali je i dalje morao da daje značajan doprinos u defanzivi. Povremeno se Henderson ubacivao u sredinu pa je Lazar pokrivao čitavu desnu stranu terena.

Arsenal je odmah ‘navalio’ na gol ‘Crvenih’. Nakon šest uzastopnih pobeda ušli su u meč sa puno samopouzdanja. Pokušaj Kazorle samo je nagovestio veliku priliku u kojoj se našao Ramzi posle greške Kolo Turea. U jeku napada domaćih izrodila se kolosalna šansa za Liverpul. Kutinjo je spojio Markovića sa golom, a bivši igrač Partizana nesebično pokušao da uposli Sterlinga, koji je kasnio pa je prilika otišla u nepovrat. Čini se da je udarac na gol bio bolje rešenje u tom trenutku. Dugo će u taboru Liverpula žaliti za ovom propuštenom šansom.

Taman kada su gosti uspostavili ravnotežu na terenu usledila je rapsodija Arsenala do kraja poluvremena, sa tri pogotka za osam minuta. Desni bek Belerin doveo je ‘Tobdžije’ do prednosti u 37. minutu udarcem slabijom levom nogom. Posle akcije sa Ramzijem mladi Španac ušao je u šesnaesterac, ‘zalomio’ u sredinu i preciznim šutem savladao Minjolea . Na 2-0 povisio je Mesut Ezil samo tri minuta kasnije iz slobodnog udarca. Nemački reprezentativac je maestralnom ‘kiflom’ u bliži golmanov ugao potvrdio da se vraća u prepoznatljivu formu. Klasičan nokaut gostima priredio je Sančez ‘bombom’ u rašlje sa ivice kaznenog prostora. Ponovo je Minjole bio nemoćan da spreči katastrofu.

alexis-sanchez

Na početku drugog dela igre strateg Liverpula Brendan Rodžers ubacio je u ‘vatru’ Danijela Staridža, pa su gosti zaigrali sa klasičnim centarforom. Marković je ostao na klupi. U ekipi Arsenala povređenog defanzivca Košćielnija zamenio je Gabrijel Paulista. Gosti su krenuli ofanzivno da makar ublaže visok poraz, dok je Vengerov tim zadovoljan rezultatom prepustio posed lopte protivniku. Čekale su ‘Tobdžije’ priliku za kontranapad i preko Žirua umalo nisu postigli još jedan pogodak. Sjajno je reagovao Minjole. Liverpul je pretio udarcima iz daljine, ali ti pokušaji nisu urodili plodom. Ulaskom Flaminija umesto Ramzija, iskusni ‘lisac’ Venger još više je učvrstio vezni red, ne prepuštajući ništa slučaju.

Redsi su smanjili na 3-1 u 75. minutu kada je Džordan Henderson realizovao jedanaesterac posle faula Belerina nad Sterlingom. Liverpul je sve karte bacio na napad. Rezervista Dani Velbek nije uspeo da kazni otvorenu igru lošom reakcijom u kontranapadu. Crveni karton koji je dobio defanzivac gostiju Emre Džan otklonio je svaku eventualnu sumnju oko konačnog ishoda susreta. Arsenal je preuzeo posed lopte i sigurno priveo meč kraju. Kazorla je pogodio stativu u 90. minutu i nagovestio da će biti još uzbuđenja na ‘Emiratima’. Ionako predivan dan navijačima Arsenala ulepšao je Olivije Žiru. Napadač iz Francuske je u zaustavnom vremenu iskoristio sjajan pas Sančeza i rutinski savladao Minjolea za konačnih 4-1. Pritom se Žiru ponovo izjednačio na listi strelaca sa saigračem iz Čilea. Obojica su postigli po 14 pogodaka u Premijer Ligi.

Ziru

Porazom u Londonu Liverpul je izgubio korak u borbi koja se vodi za mesto u Ligi Šampiona naredne sezone. Šanse još uvek postoje, ali su sada svedene na teoriju. Povrede bitnih igrača kao i kazne dodatno desetkuju Rodžersov sastav, koga očekuje i takmičenje u FA Kupu.

Arsenal je bar na kratko preuzeo drugu poziciju na tebeli od Mančester Sitija i u pravom trenutku se nalazi u najboljoj formi. Zaostatak za prvoplasiranim Čelzijem je popriličan i šampionska titula u Engleskoj je i dalje daleko. Ipak, sedam uzastopnih pobeda i činjenica da dočekuju ‘Plavce’ na svom stadionu daje im pravo na nadu da će prvi proći kroz cilj. Mesto u Ligi Šampiona zagarantovano je za Vengerove pulene, a predstoji im i pokušaj da odbrane FA Kup. Najveći konkurent za trofej u najstarijem takmičenju na Ostrvu biće im upravo Liverpul.