Korak do finala

0

Odigrani su prvi mečevi polufinala Lige Šampiona i još najmanje 180 minuta igre deli nas od objavljivanja zvaničnih putnika za Berlin, gde će se odigrati finalna utakmica 6. juna. Susreti Juventusa i Reala iz Madrida, kao i Barselone i Bajerna doneli su pomalo neočekivana dešavanja, uz stalne protagoniste Kristijana Ronalda i Lea Mesija. Da bi smo u prestonici Nemačke po prvi put gledali čuveni ‘El Klasiko’ u finalu Lige Šampiona, i novi duel dvojice najboljih svetskih fudbalera, potrebno je da branilac titule Real anulira poraz od 1-2 iz Torina na svom ‘Bernabeu’. Barselona je, čini se, završila veći deo posla u prvom susretu na ‘Kamp Nou’, savladavši minhenski Bajern sa velikih 3-0.

Prvak Italije Juventus opravdao je plasman među četiri najbolje ekipe na Starom kontinentu. ‘Bjankoneri’ su odličnom igrom porazili izabranike svog bivšeg stratega Karla Anćelotija i sa nestrpljenjem čekaju revanš gde će pokušati da produže ‘bajku’ u kojoj se trenutno nalaze. Bivši igrač ‘Los Blankosa’ Alvaro Morata doveo je ‘Staru Damu’ u vođstvo spretno reagujući na odbitak već u 10. minutu. Sredinom prvog dela Kristijano Ronaldo poravnao je rezultat udarcem glavom i od tog momenta gosti su preuzeli potpunu kontrolu igre. Mogao je Hames Rodrigez da mnogo toga reši već u Torinu, ali je sa nekoliko metara glavom pogodio samo prečku. U drugom poluvremenu domaćin se oporavio i bio bolji takmac na terenu. Promenom strategije sa 4-4-2 na 3-5-2, trener Alegri napravio je pravi potez. U jednom kontranapadu, ove sezone fenomenalni Karlos Tevez, iznudio je kazneni udarac. Napadač iz Argentine realizovao je jedanaesterac i doneo svom timu prednost pred put u Madrid.

Madriđani su svakako favoriti za prolaz u finale jer je poznato da na svom terenu, kada se ‘zagreje mašina’, i mnogo veća razlika može biti dostignuta. Učešće centarfora Benzeme i dalje je pod znakom pitanja, ali sve bolji ‘Čičarito’ Ernandez takođe predstavlja opasnost za Bufona. Garet Bejl imaće novu priliku da dokaže navijačima Reala da sve češće kritike i zvižduci nisu na mestu. Italijane naravno nikada ne treba otpisivati, jer su nebrojeno puta pokazali kako se igra na rezultat. Da bi čekirali vize za Berlin crno-belima će trebati makar jedan gol u revanšu, jer je teško očekivati da mogu da se odbrane ‘katanađom’ svih 90 minuta. Naslućuje se da će ‘Juve’ igrati kao u drugom poluvremenu prve utakmice, u sistemu 3-5-2, sa malo defanzivnijom ulogom spoljnih igrača Lihštajnera i Evre.

urn-publicid-ap.org-bf17bdf81954470186df000a258882bc

Barselona je u duelu ‘Titana’, zahvaljujući čudesnom Mesiju, za 15 minuta stigla na korak od novog finala, osmog u istoriji ‘Blaugrane’. Bavarci su parirali gigantu iz Katalonije dobrih ¾ utakmice. ‘Barsa’ je igrala ofanzivnije, dok su gosti čekali svoju priliku i u par navrata ugrožavali Ter Štegena. Najbolji golman sveta Manuel Nojer branio je na svom nivou i delovalo je da će klub iz Minhena ostvariti ono po šta je došao u Barselonu. Međutim u 77. minutu meča na scenu je stupio četvorostruki osvajač ‘Zlatne Lopte’, Leo Mesi. Rezantnim udarcem sa ivice kaznenog prostora pogodio je malu mrežu Nojerovog gola i doneo prednost domaćoj ekipi. Ubrzo je usledila nova magija omalenog Argentinca, sjajan dribling kojim je izbacio Boatenga, i perfektan lob udarac za vođstvo od 2-0. Bajern se tada potpuno otvorio i primio još jedan gol iz kontre čime je praktično zapečatio svoju sudbinu i nadu da u revanšu mogu okrenuti situaciju u svoju korist. Brazilac Nejmar bio je egzekutor posle asistencije Mesija.

MESSI1

Nakon deficita od tri pogotka, Gvardiolinim izabranicima ne preostaje ništa drugo nego da od samog starta uzvrata na ‘Alijans Areni’ krenu u juriš ka golu protivnika. Levandovski i Miler imaće podršku u vidu Maria Gecea u ofanzivnijoj formaciji. Mentalitet ekipe šampiona Nemačke garantuje da se neće tako lako predati, i da ćemo uživati u pravim fudbalskim potezima i zanimljivoj utakmici. Ipak, pitanje je da li tim desetkovan povredama nekolicine ključnih igrača, može ponoviti spektakularne trijumfe nad Šahtjorom i Portom, jer će se na drugoj strani terena naći ekipa koja dominira u evropskom fudbalu. ‘Barsa’ je u velikoj, šampionskoj formi duži vremenski period. Kako zaustaviti raspucani trio iz Južne Amerike biće glavni zadatak stručnog štaba Bajerna zaduženog za defanzivni deo. Ionako tešku situaciju ne smeju dodatno zakomplikovati novim primljenim pogotkom.

Revanš mečevi polufinala zakazani su za 12. i 13. maj. Bajern i Barsa odlučiće o prvom finalisti u utorak, dok se susret na ‘Bernabeu’ igra u sredu.