Barselona u finalu LŠ

0

Pred revanš susret Bajerna i Barselone na ‘Alijans Areni’ postavljalo se pitanje da li će Bavarci biti kadri da unesu neizvesnost u ovaj dvomeč fudbalskih velikana. Mesijeve majstorije u Kataloniji ostavile su malo nade za takav scenario. U poslednje vreme daleko je šampion Nemačke od prave forme pa je preokret rezultata 0-3 delovao kao pretežak zadatak. Bajern je dobro počeo ali ubrzo je Barselona pokazala svoju klasu i bez većih problema izborila plasman u finale Lige Šampiona. Bajernu za utehu ostaje potpuno zaslužena pobeda na svom stadionu od 3-2, i treba im čestitati na borbi i čeličnoj volji koju su prikazali.

Ekipe su nastupile u potpuno istim sastavima kao na ‘Kamp Nou’. Bajern u formaciji 4-4-2 sa pojačanim veznim redom, koji su činili Švajntajger, Alonso, Alkantara i Lam, dok su najbliži golu Ter Štegena bili Levandovski i Tomas Miler. Pomalo iznenađujuće Mario Gece ostao je na klupi, s obzirom da Roben i Riberi nisu mogli da igraju zbog povreda. Luis Enrike nije imao potrebe da menja bilo šta u odnosu na prvi meč pa je ‘Barsa’ zaigrala u svom standardnom sistemu 4-3-3 sa isturenim ubitačnim triom Suarez, Mesi, Nejmar.

Gosti su od početka meča pokušavali da uspostave kontrolu poseda i da žargonski što više ‘umrtve’ igru. Imao je Ivan Rakitić priliku da ‘zatvori’ dvomeč već u 4. minutu, ali je Nojer sjajno intervenisao. Fantastična odbrana najboljeg golmana na svetu ulila je samopouzdanje ekipi iz Minhena koja je ubrzo uzvratila. Mehdi Benatija postigao je gol glavom posle kornera Alonsa u 7.minutu. ‘Alijans Arena’ je proključala i utakmica je krenula onako kako je Gvardiola mogao samo da poželi.

Međutim, radost domaćih kratko je trajala. Još jedan potez iz ‘snova’ Lea Mesija raspršio je sve nade Bavaraca o velikom preokretu. Argentinac je kao na ‘tacni’ uposlio Suareza koji je izbio sam ispred Nojera. Bivši igrač Liverpula nesebično je u stranu proigrao samog Nejmara, kome nije bilo teško da loptu prosledi u praznu mrežu za poravnanje rezultata.

Da se nemački predstavnik neće predati do kraja pokazao je period igre nakon gola Barselone. Nastavio je Bajern sa napadima i umalo ponovo poveo. Na dobar udarac glavom Milera odlično je reagovao Štegen i sprečio zemljake da dođu do novog vođstva. Levandovski je takođe bio u dobroj prilici, pa opet Miler, ali bez uspeha. Na drugoj strani okušao se Mesi.

Mesijeva šansa bila je uvertira u novi ‘hladan tuš’ u Minhenu. Južnoamerički triling asova još jednom je potvrdio svoj kvalitet. Mesi je dobio duel u vazduhu, Suarez centrirao a Nejmar po drugi put nemilosrdno pogodio za prednost Barselone.

Barcelona's Neymar scores his second goal against Bayern Munich in the Champions League semi-final

Shodno svom mentalitetu Nemci nisu klonuli duhom i ostalo nam je da se nadamo da ćemo barem do kraja susreta uživati u dobrom fudbalu. Bajern je do kraja poluvremena imao još dve kolosalne prilike preko Švajnštajgera i Levandovskog ali branio je Štegen bravurozno i nije došlo do promene rezultata.

Trener ‘Barse’ Luis Enrike obraćao je pažnju na svaki detalj pa je Luis Suarez ostao u svlačionici po povratku sa odmora, da ne bi dobio drugi žuti karton. Zamenio ga je ove godine zapostavljeni Pedro.

U nastavku je tempo opao i nije bilo izglednih situacija u prvih petnaest minuta. ‘Kolotečinu’ je razbio Robert Levandovski na isteku časa igre. Napadač iz Poljske prihvatio je loptu na ivici kaznenog prostora i majstorski plasirao u donji levi ugao za novo izjednačenje. Barselonini igrači kao da su samo čekali kraj susreta što nije za preporuku kada su nasuprot njih Nemci. Tomas Miler konačno se upisao u listu strelaca u 75.minutu kada je doveo domaći tim u vođstvo. Udarac sličan onome koji je izveo Levandovski bio je perfektna završnica odlično pripremljenog napada. Za neki senzacionalni preokret nije više bilo ni snage ni vremena pa je 3-2 bio i konačan rezultat meča. Interesantan podatak je da do poslednjeg minuta drugog dela Barselona nijedanput nije ozbiljnije ugrozila Manuela Nojera. Da poluvreme ne završe bez šanse pobrinuo se Nejmar ali ipak nije stigao do het-trika.

Bajern će ove sezone morati da se zadovolji samo titulom šampiona Nemačke. Josep Gvardiola ima ugovor sa klubom iz Minhena na još jednu godinu, ali videćemo kako će se ta priča završiti jer upravu Bajerna zanima samo vrh fudbalske Evrope.

Barseloni ostaje da uspešno privede prvenstvenu trku u Primeri kraju. Četiri boda prednosti u odnosu na Real trebalo bi da budu dovoljna zaliha za titulu. Pored toga, očekuje ih i finalna utakmica u ‘Kupu Kralja’ protiv Atletik Bilbaa što će biti dobra priprema za Berlin i 6.jun.