Remi u “derbiju sezone”

0

Derbi Premijer Lige Čelzi-Manester Siti na Stamford Bridžu nije doneo jasne odgovore na pitanje ko će podići prestižni pehar na kraju sezone. Susret je završen bez pobednika, ali čini se da gosti mogu biti za nijansu nezadovoljniji ishodom i prilikom da se približe velikom rivalu. Ukupan odnos udaraca na gol (10-5 (5-2 u okvir)) u korist Sitija, jasno pokazuje koji je tim bio aktivniji.

Nedostatak kažnjenog Koste i povređenog Fabregasa itekako se osetio u igri Čelzija. Loik Remi postigao je jedini pogodak za domaćina i u tom segmentu bio prava zamena za robusnog centarfora, ali bilo je očigledno da su Kostina snaga, izdržljivost i lukavost faille u okršaju sa snažnim štoperima Kompanijem i Demikelisom. Fabregasov izostanak pokazao se kao najveći problem za Murinjovu ekipu, jer je Siti tokom čitavog meča imao kontrolu na sredini terena (57-43 % ukupan posed lopte). Kao iznenađenje u postavi Plavaca pojavio se Kurt Zuma, zaigravši u tandemu sa Terijem umesto Kejhila. Mladi Francuz, koji je doduše par navrata ‘plivao’ u defanzivi, svojom partijom nagovestio je da će biti Čelzijeva uzdanica u sezonama koje predstoje.

Šampion Engleske započeo je utakmicu u sistemu 4-2-3-1 sa isturenim Aguerom. Iza njega su delovali Milner, Silva i Hesus Navas. Na poziciji desnog beka u sastavu očekivanog Zabaletu zamenio je Bakari Sanja.

U prvom poluvremenu videli smo malo lepih akcija na obe strane. Uglavnom se vodila rovovska borba na sredini terena. Prednjačili su Matić i Ramires sa jedne kao i Fernando i Fernandinjo na drugoj strani. Siti je blago pokazivao tendenciju da je u London došao po tri boda. Navas se okušao već u prvom minutu, bez uspeha. Dve greške našeg internacionalca Baneta Ivanovića izrodile su dva nova napada gostiju, od kojih je Aguerov pokušaj bio opasniji po gol Kurtoe. Prvi udarac u okvir gola za Čelzi takođe bio je plod loše procene odbrane. Oprobao se Oskar, ali bez promene na semaforu. Potom je usledila najbolja prilika za goste. Demikelisova defanzivna intervencija sticajem okolnosti spojila je Aguera sa  golom, ali je omaleni Argentinac promašio iz izgledne situacije.

I kada je delovalo da će se na odmor otići bez pogodaka usledilo je šokantnih nekoliko minuta karakterističnih za Premijer Ligu. Akcija iz snova domaće ekipe donela je veliku radost na stadionu. Ivanović je odigrao dubinsku loptu do Azara koji je iz prve maestralno uposlio egzekutora Remija. U poslednjem minutu prvog dela igre pogrešnu procenu Kurtoe iskoristio je David Silva. On je sproveo udarac Kuna Aguera, posle Navasovog prodora, u mrežu, za konačnih 1-1.

Loik Remi

Nakon uzbudljivog finiša očekivali smo da se utakmica u drugom delu otvori i da ćemo uživati u još jednom klasiku Premijer Lige, ali ispostavilo se da je prvo poluvreme bilo sadržajnije. Siti je nastavio sa dominacijom u posedu ali bez završnog pasa. Vezni red Čelzija bio je odsečen, i osim nasumičnih pokušaja Azara bezopasan u ofanzivnim akcijama. Plavci su praktično završili ovaj period igre bez udaraca na gol. Oskar i Vilijan delovali su potpuno izgubljeno na terenu. Murinjo je prvo probao da ulaskom Drogbe ekipa dobije na snazi i učinku u vazdušnim duelima, ali legendarni napadač iz Obale Slonovače nije imao uspeha u distribuiranju lopti saigračima. Tada je portugalski stručnjak rešio da ‘zatvori’ utakmicu. Uveo je u igru Kejhila umesto Remija, i jasno stavio do znanja da je zadovoljan nerešenim ishodom u derbiju. Siti je pritiskao i žestoko napadao u poslednjih petnaestak minuta, ali osim pokušaja Milnera nisu bili konkretni u završnici. Ulaskom Lamparda, Džeka i Jovetića trener gostiju pokazao je želju da osvoji čitav plen u Londonu. Pelegrini ipak nije imao dovoljno hrabrosti da rizikuje i napadne ranije, jer za svega nekoliko minuta na terenu ofanzivci sa prostora bivše Jugoslavije nisu uspeli da urade ništa značajno. Odbrana Čelzija taktički besprekorno je odradila svoj deo posla i mreža se više nije tresla. Imponovala je borbenost kapitena Terija. Matić i Ramires nisu odigrali u napred na potrebnom nivou, ali učešće u defanzivi donelo im je prelaznu ocenu na ovom meču.

Stamford Bridž ostao je neosvojiva tvrđava. Čelzi je stigao do remija, koji ga zadržava na prvom mestu sa pristojnih 5 bodova prednosti u odnosu na rivala iz Mančestera. Na osnovu prikazanog ove sezone Murinjovi puleni veliki su favoriti u borbi za tron. Ipak, godinama unazad svedoci smo da u Premijer Ligi nema opuštanja ni na jednom susretu i da su preokreti mogući. Mančester Siti, vrativši se kući neporažen iz Londona, poslao je jasan znak Plavcima da je i dalje njihov najozbiljniji konkurent u trci za titulu.