Liverpul udaljio Siti od titule

0

Derbi kola Premijer Lige odigrali su Liverpul i Mančester Siti. Obostrano otvorena igra donela je uzbudljivo popodne gledaocima na Enfildu, kao i nama pored malih ekrana. Liverpul je slavio rezultatom 2-1 i tako sebe ostavio u ozbiljnoj konkurenciji za plasman u Ligu Šampiona sledeće sezone. Siti je ovim porazom značajno pokvario svoje šanse za odbranu šampionske titule.

Utakmica je počela očekivano jako, jer su oba rivala priželjkivala pobedu. Oba protivnika su želela iskupljenje pred navijačima nakon neuspeha u Evropi. Trener Liverpula Brendan Rodžers nije menjao dobitnu kombinaciju sa 3 igrača u poslednjoj liniji, dva beka-krila (Marković i Moreno) i tri ofanzivna fudbalera, od kojih nijedan nije klasičan centarfor (Sterling, Kutinjo i Lalana).

Pelegrini je napao Liverpul u sistemu 4-4-2 sa isturenim Džekom i Aguerom. Jaja Ture i Fernandinjo držali su konce u veznom redu, dok su Silva i Nasri imali ulogu ofanzivnih manevarskih igrača. Srpski internacionalac Aleksandar Kolarov vratio se u postavu Sitija posle dužeg vremena, zauzevši svoje mesto kraj aut linije po levoj strani.

Majstorija Lalane i pogodak, koji je opravdano poništen zbog ofsajda bio je uvod u vođstvo ‘Redsa’. Džordan Henderson realizovao je polukontru ‘teledirigovanim’ udarcem sa oko 20 metara, projektilom  u same rašlje nemoćnog golmana Harta. Siti umalo nije uzvratio par minuta kasnije kada je Kun Aguero iz prve reagovao na dubinsku loptu, ali se isprečila stativa. Pošto sam nije uspeo da izjednači, omaleni Argentinac se našao u ulozi asistenta. Majstorski je uposlio Džeka, koji je rutinski savladao Minjolea u 26.minutu.  Najbolju priliku do kraja poluvremena imao je Liverpul, kada je Lalana bio zamalo neprecizan posle odličnog proigravanja Markovića. Sterlingov pokušaj u poslednjem minutu prvog dela nije doneo promenu rezultata, pa se na odmor otišlo sa podeljenim plenom, iako je Liverpul bio opasniji takmac u ovom periodu.

Drugo poluvreme otvoreno je velikom šansom Aguera nakon centaršuta Zabalete. Akcija reprezentativaca Argentine ipak nije donela promenu na semaforu. Pelegrini je ubacivanjem Džejmsa Milnera promenio sistem u 4-2-3-1. Čileanski stručnjak time je pokušao da prebaci kontrolu lopte na stranu gostiju, ali u tome nije uspeo. Aguero nije dobio očekivani prostor između linija odbrane Redsa, a Siti je bio bezopasniji u odnosu na igru sa dva napadača. Tempo u drugom delu je splasnuo, i čekao se finalni atak jedne od ekipa. I onda je na scenu stupio Felipe Kutinjo još jednom majstorijom. Petnaest minuta pred poslednji zvižduk Brazilac je razgalio Enfild predivnim udarcem sa ivice šesnaesterca. Hart je zaplivao kroz vazduh i samo ulepšao ovaj fantastičan gol. U prošlom kolu, u duelu sa Sautemptonom, Kutinjo je takođe bio strelac na velemajstorski način.

Felipe Koutinjo

Posle pogotka reagovao je i Rodžers, uvevši Staridža umesto Markovića, pa je Liverpul zaigrao sa klasičnim špicem. Adam Lalana pomeren je na Lazarevo mesto na desnoj strani. Gosti su ponovo napali sa dva centarfora. Januarska akvizicija iz Svonsija Vilfred Boni zauzeo je mesto u napadu. Nedugo nakon njegovog ulaska u igru Aguero je imao priliku za izjednačenje, ali ponovo je šutirao pored gola. Ulazak Kolo Turea umesto Morena pokazao je jasnu tendenciju Liverpulovog trenera da sačuva postojeće stanje na terenu. Fudbaler iz Obale Slonovače uveden je da se još više zatvore prilazi ka golmanu Minjoleu. Ubacio je Pelegrini u igru i džokera Lamparda, ali on za nekoliko minuta nije napravio razliku i doneo promenu rezultata. Liverpul je mogao i do ubedljivije pobede ali Kutinjo nije realizovao opasnu kontru. U tim trenucima igralo se rastrzano zbog namere Sitija da poravna rezultat. Bilo je i nekoliko neopreznih startova, koji su mogli da bace senku na ovu lepu utakmicu. Staridž se posle greške Jaje Turea  iznenada našao u velikoj prilici, ali je promašio gol. Srećom po Staridža i Kutinja, Redsi su prošli nekažnjeno i izvojevali važnu pobedu u borbi za Ligu Šampiona. David Silva bio je neprecizan pred kraj meča, i sve nade Sitija otišle su u nepovrat.

Liverpul se trenutno nalazi 5. mestu Premijer Lige sa 48 bodova i ravnopravno ulazi u trku za još dva mesta među četiri najbolja tima u Engleskoj sa Arsenalom, Man Junjtedom i Totenhemom. Siti zaostaje 5 bodova za vodećim Čelzijem uz utakmicu više. S obzirom na formu izabranika trenera Murinja u ovoj sezoni, Mančester Siti je daleko od odbrane titule prvaka Engleske.