PSŽ izbacio Čelzi!

0

Pariz Sen Žermen eliminisao je Čelzi u uzbudljivom susretu na Stamford Bridžu. ‘Sveci’ su posle produžetaka rezultatom 2-2 i zahvaljujući golu više u gostima overili plasman među osam najboljih ekipa u Evropi. Predstavnik Francuske osvetio se ‘Plavcima’ za prošlogodišnji poraz i ispadanje u četvrtfinalu Lige Šampiona. Po svemu prikazanom na oba susreta može se konstatovati da je ‘fortuna’ ovoga puta bila pravedna i da je tim koji je prikazao više otišao dalje. Do sredine drugog poluvremena gledali smo fudbal koji nije bio lep za oko, prepun rovovske borbe i sa malo lepih poteza. Kada se utakmica otvorila prisustvovali smo jednoj sjajnoj predstavi, dostojnoj renomea dva kluba.

Nije bilo mnogo iznenađenja u početnim sastavima oba tima. Čelzi je nastupio u standardnoj formaciji 4-2-3-1 sa Ramiresom umesto Vilijana u prvoj postavi. Brazilac koji je startovao imao je malo defanzivniju ulogu, jer je Murinjo želeo da osigura prilaze svom golu.

Loran Blan napao je rivala sa tri izrazito ofanzivna igrača. Svoje mesto u timu zauzeo je Havijer Pastore, koji je u odnosu na prvi meč zamenio Lavecija, čime je trener PSŽ-a želeo da dobije na sigurnosti u pas igri.

U početnom ispitivanju snaga PSŽ je delovao agresivnije i konkretnije, jasno stavljajući do znanja da je došao u London da što pre postigne pogodak. U tom periodu Tibo Kurtoa je u par navrata sigurno izlazio na centaršuteve gostiju, otklanjajući svaku opasnost. Odbrana ‘Plavaca’ bila je na nivou i nije popuštala pred naletima francuskog šampiona. Sigurno su kontrolisali protivničke napadače, koji nikako nisu mogli da dođu u poziciju da ozbiljnije ugroze golmana Kurtou.

Nakon pola sata dogodio se detalj koji je mnogo uticao na tok utakmice. Glavna zvezda Parižana Zlatan Ibrahimović napravio je glupost i oštetio svoj tim. Neoprezno je startovao na Oskara i dobio direktan crveni karton. Čini se da je švedski internacionalac pokušao da povuče nogu u poslednjem momentu, ali start je bio vrlo brutalan i srećom je prošlo bez ozbiljnije povrede. Od tog trenutka fudbaleri na terenu su postali jako nervozni, i sudija je morao da posegne za nekoliko javnih opomena. Prvo poluvreme završeno je bez izrazitih šansi na obe strane. Čelzi je tada imao sve, povoljan rezultat i brojčanu nadmoć na terenu.

Vilijan je ušao u igru na startu drugog dela umesto Oskara. Murinjo je povukao još jedan pametan potez, pošto je centralni vezista Čelzija bio pod stalnim pritiskom protivničkih igrača, a već je imao žuti karton. Kada su ‘Plavci’ uspostavili dominaciju u posedu iznenada je ‘sevnula’ kontra francuskog tima. Edison Kavani prvi put je pobegao odbrani Čelzija. Pastore ga je fantastičnim pasom spojio sa golom, Urugvajac je obišao i golmana Kurtou i kada se činilo da je egzekucija neminovna, isprečila se stativa. Pokušao je i Pastore da dovede svoj tim u vođstvo, ali je reprezentativac Belgije ostao priseban. PSŽ je nastavio sa napadima, još više rizikujući, dok su se Murinjovi izabranici svesno povukli, zadovoljni rezultatom, vrebajući priliku iz kontranapada . Nastavilo se sa nervoznom igrom. Dijego Kosta oštro je startovao na Luiza, i sudija je ‘mirne duše’ mogao da pokaže još jedan crveni karton. Usledio je deo meča kada su počele da se događaju fudbalske stvari na terenu. Deset minuta pred kraj susreta zapretio je Ramires. Bila je to prva prava prilika za Čelzi. U sledećem napadu ‘Plavci’ su poveli po starom dobrom oprobanom receptu (iz prekida). Kejhil je spretno reagovao i posle nekoliko odbitaka polu-volejem ‘pocepao’ mrežu Sirigua. Tek tada se utakmica rasplamsala. Gosti se nisu predavali i krenuli su na sve ili ništa. Bivši prvotimac Čelzija David Luiz poravnao je rezultat strahovitim udarcem glavom nakon asistencije Lavecija, koji je zamenio Marka Veratija. Ekipa iz Pariza nagrađena je sa dodatnih trideset minuta za ofanzivnu i beskompromisnu igru.

U produžecima klub iz Londona je odmah krenuo agresivnije želeći da iskoristi brojčanu prednost. ‘Plavci’ su poveli već nakon 5 minuta pošto je Tijago Silva nesmotreno igrao rukom u šesnaestercu. Eden Azar rutinski je savladao Sirigua sa bele tačke. PSŽ je pokušao da uzvrati udarac. Luizov šut iz daljine ponovo je osujetio vrlo dobri Kurtoa. Pet minuta pre kraja drugog produžetka Tijago Silva ponovo je stupio na scenu. Defanzivac iz Brazila prvo je dobro ‘istegao’ Kurtou pokušajem glavom. Već posle sledećeg kornera Silva je ponovo bio najviši u skoku i doneo veliko slavlje gostujućoj ekipi. Kolo sreće se okrenulo na njegovu stranu. Čelzi nije imao snage da odgovori na novi šok.

Tijago Silva

Posle bitke svi postaju generali i sigurno će napadati Murinja zbog načina kojim se suprotstavio Parižanima, i optuživati ga za dekadenciju. Ovoga puta zatvorena igra brutalno je kažnjena. Najslabiji utisak ostavio je vezni red, pogotovo Fabregas, koji nije mogao da se ‘sastavi’ sa loptom. Ramires takođe nije pronalazio prava rešenja i često se ‘gubio’ između linija. Tempo kojim Čelzi lomi protivnike ovoga puta je izostao. Jedno je ipak sigurno, da i posle teškog poraza portugalski stručnjak neće menjati svoju filozofiju. Čelziju ostaje borba za trofej u Premijer Ligi, gde su u dobroj poziciji da vrate titulu na ‘Stamford Bridž’.

PSŽ je napravio dobar rezultat i opravdao velika ulaganja u klub. Treba pohvaliti fudbalere za herojsku bitku sa igračem manje. Trener Blan zaslužio je visoku ocenu za pravovremene reakcije. Parižani sa nestrpljenjem očekuju žreb za narednu fazu. Ako izbegnu one najbolje ni polufinale nije daleko, a posle toga je sve moguće. Nedostatak Zlatana Ibrahimovića u četvrtfinalnim susretima biće veliki hendikep za ‘Svece’.